Mēmu akcijas un mēmu monētas pēdējo 2 gadu laikā ir kļuvušas populārākas nekā jebkad agrāk. Taču ieguldījumi šādos akcijās un aktīvos var būt ļoti riskanti to rakstura un paļaušanās uz cilvēka noskaņojumu dēļ. Parasti tiem nav nekādu reālu lietošanas gadījumu, un tie arī nerisina esošās vai nākotnes problēmas. Taču tajā pašā laikā vienkārši zvērēt ideju par ieguldījumiem mēmu akcijās var būt arī kļūda.
Šajā rakstā mēs detalizēti apspriedīsim mēmu krājumus un mēmu monētas, lai jūs varētu saprast, vai tās ir vērts iegādāties.
Kas ir Meme Stock?
Mēmu akcijas ir akciju veids, kas ir kļuvis populārs tirgotāju un investoru vidū, izmantojot sociālo mediju radīto ažiotāžu. Ažiotāža var būt nelietīgi radīta un tīša vai pilnīgi nejauša. Galvenais virzošais faktors, kas padara šādas akcijas populāras, ir daži interneta mēmi, kas cirkulē tirgotāju/ieguldītāju kopienās, piemēram, r/wallstreetbets (Reddit subreddit), Facebook un Instagram. Ir arī svarīgi atzīmēt, ka lielākā daļa cilvēku, kas iegulda mēmu akcijās, ir nepieredzējuši un jauni.
Kas ir Wallstreetbets?
Kā minēts iepriekš, Wallstreetbets (parasti rakstīts r/wallstreetbets) ir Reddit platformas subreddits. Tā ir šīs sociālo mediju platformas ilgstoša kopiena, kurā pašlaik ir vairāk nekā 11 miljoni dalībnieku. Šī kanāla galvenais mērķis ir apspriest un dalīties ziņās par ļoti spekulatīvām un tendencēm akcijām, tirdzniecības stratēģijām un idejām. Interesanti, ka šis kanāls daudzkārt ir radījis milzīgus traucējumus finanšu tirgos.
GameStop bija pirmais piemērs
GameStop ir zināms kā pirmais mēmu krājuma piemērs, kas kļuva populārs 2020. gada beigās. Reddit lietotājs ar vārdu “Player896” kopīgoja ziņu r/wallstreetbets ar šādu nosaukumu:
Bankrotē institucionālie investori for Dummies, ft GameStop
Reddit lietotājs šajā ziņā izskaidro spēcīgu bullish gadījumu GME (GameStop), uzņēmumam ar fiziskiem veikaliem, kas pārdod spēļu konsoles un spēles. Ir svarīgi atzīmēt, ka līdz šim amatam uzņēmuma darbība un finanses samazinājās COVID-19 pandēmijas un digitālo mediju pieauguma dēļ.
GameStop darīja visu, ko varēja, bet investori/tirgotāji dramatiski pārdeva savas akcijas. Player896 kopīgotās ziņas dēļ r/wallstreetbets kopiena redzēja iespēju iegādāties GameStop akcijas, vēršoties pret finanšu eliti. Mērķis bija izveidot ievērojamu īsu saspiešanu, kas varētu izklausīties nedaudz biedējoši, bet patiesībā ir vienkāršs process. Institucionālie investori aizņemas akcijas, lai īsā laikā pārdotu akcijas, kuras viņiem pašlaik nepieder, ja viņi uzskata, ka to cena samazināsies. Plāns ir vēlāk tos atpirkt par zemākām cenām, lai viņi varētu pelnīt naudu ar akcijām, kas viņiem pašlaik pat nepieder. Ja viss notiek saskaņā ar plānu, viņi atpērk un atdod aizņemtās akcijas, un galu galā tiek iegūta atšķirība starp sākotnējo augstāko pārdošanas cenu un galīgo zemāko pirkšanas cenu kā peļņu.
R/wallstreetbets kopiena palīdzēja radīt īsu cenu, agresīvi pērkot GME akcijas. Tā cena 1,800 dienu laikā pieauga par satriecošiem 9%. Tas sasniedza cenu 390 USD no 19.79 USD. Īlons Masks, biznesa magnāts un Tesla Motors izpilddirektors, arī spēlēja savu lomu, vienkārši ierakstot tviterī "Gamestonks”. Tas tika apzināti uzrakstīts nepareizi un kļuva par mēmu, kas padarīja GameStop vēl populārāku.
Dogecoin, oriģinālā mēmu monēta
Tirgus kriptovalūtu jomā mēmu aktīvu pieaugums sasniedza jaunu līmeni, izveidojot Dogecoin. 2013. gadā programmatūras izstrādātājs Džeksons Palmers ievietoja tvītu, apvienojot divus tā laika populārākos mēmus. Viņš kopā ar kriptovalūtu izveidoja suņa Šibas Inu tēlu un dalījās savās idejās par izdomāto kriptovalūtu. Taču atbilde, ko viņš saņēma šajā tvītā, padarīja viņu ļoti populāru, un viņš nekavējoties iegādājās domēnu “dogecoin.com”.
Vēlāk cits programmatūras izstrādātājs Billijs Markuss sazinājās ar viņu, izmantojot Twitter, un dalījās savās domās, lai padarītu šo mēmu kriptovalūtu par realitāti. Billijs arī sāka strādāt pie Bitcoin pirmkoda un veica dažas izmaiņas, piemēram, palielināja monētu skaitu un samazināja bloka izveides laiku. Abi programmatūras izstrādātāji sadarbojās un palaida Dogecoin 15th Decembris 2013.
Dogecoin tūlīt pēc palaišanas eksplodēja Reddit un sasniedza satriecošu 8 miljonu USD tirgus kapitalizāciju. Īlons Masks atkal spēlēja savu lomu un vēlāk 2021. gada sākumā publicēja vairākus tvītus saistībā ar mēmu kriptovalūtu. 2021. gada maijā Dogecoin tirgus kapitalizācija sasniedza aptuveni 88 miljardus USD. Dogecoin šobrīd ir 9. statussth lielākā kriptovalūta pasaulē.
Šiba un citi Dodžu “dēli”
Tirgus karstumā sāka iznākt neskaitāmas jaunas mēmu monētas. Viena no tām, kas kļuvusi par vienu no populārākajām, ir Shiba Inu monēta. Tajā ir tāda pati suņu šķirne kā Dogecoin, un pavisam nesen tas sasniedza jaunas virsotnes. Tas sasniedza vērtību 0.00008 ASV dolāru par monētu no 0.00002 ASV dolāriem 5 dienu laikā. Tās pat nebija pirmās 50 lielākās kriptovalūtas, kad nedēļas laikā tai izdevās kļūt par 11.th populārākā monēta pēc tirgus kapitalizācijas pasaulē.
Izņemot Shiba Inu monētu, ir arī daudzi citi Doge “dēli”, piemēram, Ryoshi Token, Floki Inu, Dogelon Mars un tā tālāk. Lielākā daļa no šīm mēmu monētām nerisina nekādas reālās pasaules problēmas un cenšas piesaistīt sociālo mediju uzmanību, lai tās kļūtu slavenas, piemēram, Dogecoin un Shiba Inu.
FOMO un riski
Lētas mēmu monētas bez reālas lietošanas gadījuma mēģina gūt labumu no FOMO (bailes no palaist garām) koncepcijas. Viņiem ir tendence pacelties līdz noteiktam līmenim, bet pēc tam viņi parasti sabojājas. Tomēr Dogecoin un Shiba Inu līdz šim neuzrāda tādu pašu tendenci. Šķiet, ka viņiem ir izdevies stabilizēt savas vērtības, un cilvēki turas pie tām. Tomēr, pārejot no mēmu akcijām uz mēmu monētām, šādu aktīvu riska faktors joprojām ir augsts, un mēs iesakām ieguldīt tikai tādu naudas summu, kādu varat atļauties zaudēt, ja jūs interesē mēmu aktīvi. Labākais veids, kā tirgot šīs monētas, ir izmantot mazus daudzumus, kad monētas ir mazas un salīdzinoši nezināmas, un izmērīt pozīcijas, jo monētas kļūst arvien populārākas.