Kripto automatizētā tirdzniecība

Kas ir paklāja vilkšana?

Kripto un decentralizētās finanses (DeFi) pēdējo divu gadu laikā ir ieguvušas milzīgu popularitāti visā pasaulē. Solījums par augstu ieguldījumu atdevi ir viens no galvenajiem faktoriem, kas mudina cilvēkus investēt jaunos monētu laidienos un DeFi projektos.

Tāpat kā jebkurā citā jaunā ienesīgā tehnoloģijā, abās nozarēs ir diezgan liela daļa sliktu dalībnieku un krāpnieku, kuri ir vērsti uz investoriem, kuri nav pazīstami ar šo nozari vai vienkārši ir ieinteresēti pelnīt naudu un nelasa sīko druku projekta dokumentos. Šādi krāpnieciski projekti tiek saukti par paklāju vilkšanu. 

Kas ir paklāja vilkšana?

Paklāja vilkšana ir apšaubāms projekts, ko izstrādājušas DeFi vai kriptogrāfijas komandas. Lielas atdeves solījums, pirms citi entuziasti uzzinās par projektu, vilina investorus ieskaitīt tūkstošiem dolāru.

Diemžēl izstrādātāji ātri izņem līdzekļus un pamet projektu, tiklīdz ir sasnieguši mērķa summu. Piemēram, ja izstrādātāju mērķis ir izkrāpt no investoriem 5 miljonus dolāru, viņi pēc naudas izņemšanas slēgs vietni un saistītās platformas.

Kā tiek veikta paklāju vilkšana

Tie ir nežēlīgi zemas piepūles projekti vai esošo kriptovalūtu kopijas vairumā gadījumu. Tālāk ir sniegts pārskats par trim izplatītākajiem paklāju vilkšanas veidiem un to izpildi.

Izstrādātāju naudas izņemšana

Brīvā tirgū ir normāli, ka izstrādātāji izmaksā noteiktu projektā ieguldīto līdzekļu summu, lai segtu darbības izmaksas, piemēram, algas un aprīkojumu, piemēram, serverus. Tomēr projekts ir kvalificējams kā paklāja vilkšana, ja vienīgais līdzekļu izņemšanas mērķis ir apkrāpt investorus.

Tas sākas ar to, ka ļaunprātīgs izstrādātājs izveido pārspīlēta vērtības piedāvājuma projektu. Biežāk nekā nē, solījums ir decentralizēta platforma vai marķiera funkcija izstrādes stadijās, kuru drīzumā plānots izlaist.

Izstrādātājs izgatavo un piešķir sev lielu daļu žetonu vai pat iegādājas tos tieši, izmantojot decentralizētas biržas, piemēram, Uniswap par zemu cenu. Solījums, ka projekts ir revolucionārs, vilina citus investorus iegādāties tūkstošiem žetonu.

Pieprasījuma pieauguma rezultātā žetonu vērtība strauji pieaug. Kad tas notiek, izstrādātājs uzreiz vai virsstundas izmaksā savas akcijas, lai izvairītos no trauksmes celšanas. Galu galā investori iegūst nevērtīgus žetonus, kurus neviens nevēlas pirkt.

Likviditātes zagšana

Pirmkārt, lai jebkura digitālā valūta būtu tirgojama biržas platformā, likviditātes fondā ir jābūt noteiktam līdzekļu apjomam, lai investori varētu brīvi pārdot un pirkt monētu. 

Šāda veida paklāju vilkšanā izstrādātājs gudri strādā, lai izveidotu likviditātes kopu, izmantojot savu tikko izkalto krāpniecības marķieri. Lai pierādītu tā leģitimitāti, izstrādātājs likviditātes fondā savienos scamcoin ar uzticamu monētu, piemēram, Ethereum vai USDC.

Likviditātes fonda parādīšanās pārliecina investorus, ka projekts ir likumīgs. Viņi maina savu īsto ēteru pret nevērtīgiem žetoniem. Visu šo laiku tas ir bloķēts likviditātes pūlā uz noteiktu laiku. 

Pieprasījuma pieaugums pēc viltotā marķiera palielina tā vērtību, un Ether tiek pievienots likviditātes pūlam. Pēc tam izstrādātājs uzsāk plāna pēdējo fāzi — viss likviditātes fondā esošais ēteris tiek izņemts, atstājot aiz sevis nevērtīgos marķierus. Investoriem nav iespējas atpirkt Ether žetonus, jo fonds ir atstāts sauss.

Tokenu/netirgojamo žetonu pārdošanas iespējas atcelšana

Šī paklāja vilkšana ir līdzīga likviditātes zagšanai, taču process nedaudz atšķiras. Izstrādātājs pievieno īpašu kodu, kas neļauj investoriem tirgot monētas atpakaļ biržā. 

Investoriem ir atļauts iegādāties krāpniecības žetonu, taču koda daļa nodrošina, ka monētas var pārdot tikai izstrādātājs. Tikai tad, kad žetonu cena pārkāpj stikla griestus, investori saprot, ka nevar pārdot savas monētas. 

Krāpnieki bieži nosaka augstu cenu, lai piesaistītu pēc iespējas vairāk investoru un pārdotu visus krāpniecības žetonus apmaiņā pret likumīgām kripto monētām. 

Kā pasargāt sevi no krāpniecības un paklāju vilkšanas

Izstrādātāji cenšas panākt, lai projekts izskatītos likumīgs, taču ir iespējams noteikt, vai projekts ir krāpniecība, apskatot sīko druku. Šeit ir trīs lietas, kurām jāpievērš uzmanība, lai pasargātu sevi no krāpniecības un paklāju vilkšanas.

Anonīma komanda vai dibinātājs

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā atklāt krāpniecību, ir meklēt sīkāku informāciju par DeFi projekta dibinātāju un komandu. Daudzus labus projektus vada anon komandas, taču parasti uzmanieties no viltotiem vārdiem vai pseidonīmiem. Lielāko daļu paklāju izvilkšanas veiks anon komandas, un, ja vien izstrādātāji nav aizrautīgi un zināmi, noteikti pastāv lielāka iespēja iesaistīties krāpniecības projektā.

Nav drošības audita ieraksta

Legit DeFi projektos ir jābūt vismaz vienam pārbaudāmam drošības auditam, kas veikts jaunākajā kodu bāzē. Audits jāveic zināmam un uzticamam uzņēmumam, nevis uzņēmuma iekšienē. Revīzijas informācijai jābūt pieejamai ieguldītājiem. Ideālā gadījumā jauno projektu audits jāveic 2–3 reizes un regulāri jāatjaunina. 

Vēl viens veids, kā to vēlreiz pārbaudīt, ir apmeklēt projekta Github direktoriju. Ja aktivitātes ir maz vai tās nav, tas ir diezgan liels sarkans karogs.

Zema likviditāte

Izmantojot DeFi projektus, ne vienmēr ir viegli pārbaudīt likviditāti, jo tas ir atkarīgs no tā, kurā biržā marķieris ir iekļauts sarakstā vai pastāv likviditātes kopums. Vienkārši sakot, zema likviditāte nozīmē, ka ir grūti apmainīt žetonu, jo vienkārši nav pieejams liels pieprasījums pēc tā “pazīstamā” valūtā, piemēram, Ether. Šis izaicinājums bieži rodas, ja izstrādātājam nav pietiekami daudz līdzekļu, lai “iesētu” savu likviditātes fondu savam jaunajam marķierim. 

Turklāt, jo zemāka ir likviditāte, jo vieglāk izstrādātājiem ir manipulēt ar žetonu cenām pirms došanās saulrietā.

Viens drošs veids, kā pārbaudīt kriptovalūtas likviditāti, ir pārbaudīt tās tirdzniecības apjomu pēdējo 24 stundu laikā. Krāpniecības žetonu tirdzniecības apjoms parasti ir 10,000 XNUMX USD. Tu vari izmantot Deksscreener lai pārbaudītu marķiera likviditāti.

Citas pazīmes, kurām jāpievērš uzmanība, ir:

  • Projekts parādās vienas nakts laikā
  • Atbloķēta likviditāte, ti, izstrādātāji var kontrolēt kopu
  • Zems TVL (kopējā vērtība ir bloķēta)
  • Žetonu izplatīšana nav saprātīga, jo lielākā daļa līdzekļu pieder dibinātājiem/komandai/investori
  • Projektam trūkst sociālo mediju klātbūtnes

Līdzņemšanai

Tā kā DeFi un kriptogrāfijas telpa ir decentralizēta, nav iespējams neļaut izstrādātājiem izveidot paklāju izvilkumus. Labākais, ko varat darīt, ir veikt uzticamības pārbaudi pirms investēšanas jaunā projektā. Ja tas izklausās pārāk labi, lai būtu patiesība, visticamāk, tā arī ir.