Runājot par tirdzniecību un investīcijām, cenu pārmaiņu prognozēšana vienmēr ir bijusi tirgus dalībnieku galvenā uzmanība. Tradicionālajos finanšu tirgos ir izstrādātas dažādas stratēģijas, lai mēģinātu prognozēt nākotnes cenu izmaiņas. Viena teorija, kas bieži apstrīd šos prognozējošos modeļus, ir Random Walk Theory. Sākotnēji izstrādāta, lai aprakstītu akciju cenu uzvedību, Random Walk Theory liecina, ka cenu izmaiņas būtībā ir neparedzamas. Tā kā kriptovalūtas kļūst arvien ievērojamākas pasaules tirgos, daudzi jautā: kā Random Walk teorija attiecas uz kriptovalūtām un ko tā nozīmē kriptovalūtu tirgotājiem?
Kas ir nejaušās pastaigas teorija?
Izlases iešanas teoriju 1960. gados popularizēja ekonomists Jūdžins Fama, lai gan to pirmo reizi ierosināja franču matemātiķis Luiss Bašeljē 1900. gadā. Teorija apgalvo, ka aktīvu cenas seko “izlases gājienam”, kas nozīmē, ka tās mainās nejaušā, neparedzamā veidā. kā cilvēks, kurš staigā bezmērķīgi bez iepriekš noteikta virziena.
Random Walk teorijas galvenā ideja ir tāda, ka visa pieejamā informācija — neatkarīgi no tā, vai tā ir saistīta ar uzņēmuma darbību, tirgus apstākļiem vai globāliem notikumiem — jau ir atspoguļota aktīva pašreizējā cenā. Tas nozīmē, ka turpmākās cenu izmaiņas nosaka jauna, neparedzama informācija. Tāpēc pagātnes cenu modeļi vai tendences nevar ticami paredzēt nākotnes rezultātus.
Vienkāršāk sakot, Random Walk Theory liecina, ka aktīva cena, piemēram, akcijas vai kriptovalūta, darbojas tā, ka ir gandrīz neiespējami paredzēt tās turpmāko virzienu, pamatojoties uz vēsturiskiem datiem. Tas ir pretstatā plaši izmantotajai tehniskajai analīzei, kurā tiek pieņemts, ka pagātnes cenu tendences var palīdzēt prognozēt turpmākās izmaiņas.
Random Walk teorijas piemērošana kriptovalūtām
Kriptovalūtas ir pazīstamas ar savu nepastāvību, un cenas bieži vien strauji svārstās dažādu faktoru, piemēram, regulējuma attīstības, tirgus noskaņojuma, tehnoloģisko jauninājumu un makroekonomisko notikumu dēļ. Ņemot vērā šo neparedzamību, daudzi tirgotāji jautā, vai Random Walk teorija attiecas uz kriptovalūtu tirgiem.
Kriptovalūtu tirgum ir daudzas kopīgas iezīmes ar tradicionālajiem finanšu tirgiem, tostarp augsta likviditāte, strauja tirdzniecība un ziņu un ārējo notikumu ietekme uz aktīvu cenām. Saskaņā ar Random Walk Theory, tā kā visa publiski pieejamā informācija jau ir iekļauta kriptovalūtas cenā, mēģinājums paredzēt tās nākamo soli, pamatojoties uz pagātnes cenu modeļiem, kļūst par veltīgi. Katra jauna informācija var izraisīt tirgus virzību virzienā, kuru tirgotāji var neparedzēt.
Īpaši tas var izpausties kriptovalūtas jomā, kur pēkšņi paziņojumi, piemēram, valsts, kas pieņem vai aizliedz kriptovalūtu, vai liela birža, kurā ir noticis drošības pārkāpums, var izraisīt cenu pieaugumu vai kritumu dažu minūšu laikā. Ja Random Walk teorija ir spēkā, Bitcoin, Ethereum vai jebkura cita kriptogrāfijas aktīva turpmākās kustības ir jāuzskata par nejaušām, un tās nav iespējams precīzi prognozēt.
Ietekme uz kriptovalūtu tirgotājiem
Kriptovalūtu tirgotājiem Random Walk teorijas ietekme ir nozīmīga. Ja cenas patiešām seko nejaušai pastaigai, tas liktu apšaubīt tehniskās analīzes un citu prognozēšanas modeļu efektivitāti, ko parasti izmanto tirdzniecības lēmumu pieņemšanai. Kripto tirgotājiem jāņem vērā šādi galvenie punkti:
- Cenu kustību neprognozējamība: Random Walk Theory liecina, ka mēģinājums paredzēt īstermiņa cenu izmaiņas kriptovalūtās var būt neefektīvs. Pat ja pagātnes cenu dati liecina par tendencēm vai modeļiem, nākotnes kustības var viegli atšķirties neparedzētu notikumu dēļ. Tas nozīmē, ka tirgotājiem, kas lielā mērā paļaujas uz tehnisko analīzi, vajadzētu būt piesardzīgiem, pieņemot, ka vēsture atkārtosies.
- Koncentrējieties uz ilgtermiņa pamatiem: Tā vietā, lai mēģinātu noteikt tirgus laiku, pamatojoties uz īstermiņa cenu svārstībām, daži tirgotāji var novirzīt savu uzmanību uz kriptovalūtu ilgtermiņa potenciālu. Fundamentālā analīze, kurā aplūkoti tādi faktori kā projekta tehnoloģija, lietošanas gadījumi un ieviešanas potenciāls, varētu piedāvāt stabilāku pieeju ieguldījumiem, jo tā ņem vērā plašākas tendences, nevis mēģina prognozēt īstermiņa cenu izmaiņas.
- Risku vadība: Ņemot vērā kriptovalūtu lielo nepastāvību, Random Walk Theory uzsver, cik svarīgi ir ieviest spēcīgu riska pārvaldības stratēģiju. Tā kā cenu izmaiņas ir neparedzamas, tirgotājiem ir svarīgi izmantot tādus rīkus kā stop-loss orderi, pozīciju lieluma noteikšana un portfeļa diversifikācija, lai pārvaldītu risku un izvairītos no būtiskiem zaudējumiem tirgus satricinājumu periodos.
- Efektīva tirgus hipotēze: Random Walk teorija ir cieši saistīta ar efektīva tirgus hipotēzi (EMH), kas apgalvo, ka nav iespējams konsekventi "pārspēt tirgu", jo aktīvu cenas jau ietver visu pieejamo informāciju. Kriptogrāfijas tirgotājiem tas pastiprina domu, ka mēģinājumi pārspēt tirgu ne vienmēr var dot konsekventus rezultātus. Tā vietā, pieņemot pasīvāku vai daudzveidīgāku pieeju kriptovalūtu ieguldījumiem, laika gaitā varētu nodrošināt līdzsvarotāku riska un atdeves profilu.
Vai joprojām ir vieta stratēģijai?
Lai gan Random Walk teorija norāda, ka cenu izmaiņas ir neparedzamas, tas nenozīmē, ka tirdzniecības stratēģijas ir pilnīgi bezjēdzīgas. Daudzi tirgotāji gan tradicionālajos, gan kriptovalūtu tirgos turpina izmantot fundamentālās un tehniskās analīzes kombināciju, lai pieņemtu apzinātus lēmumus. Dažas stratēģijas, piemēram, dolāra izmaksu vidējā noteikšana, koncentrējas uz pakāpeniskiem, konsekventiem ieguldījumiem laika gaitā, ļaujot tirgotājiem orientēties tirgus nestabilitātē, nepaļaujoties uz īstermiņa prognozēm.
Turklāt daži ar kriptogrāfiju saistīti faktori, piemēram, jaunu DeFi protokolu palaišana, tīkla jaukšanas ātruma izmaiņas vai blokķēdes tehnoloģijas attīstība, var ietekmēt tirgus noskaņojumu un, savukārt, cenas. Lai gan šie faktori var nebūt pilnībā pretrunā Random Walk teorijai, tie nodrošina kontekstu, ko tirgotāji var izmantot, lai pieņemtu apzinātākus ilgtermiņa lēmumus.
Secinājumi
Random Walk Theory apstrīd ideju, ka tirgotāji var konsekventi prognozēt kriptovalūtas cenu izmaiņas, pamatojoties uz vēsturiskiem datiem vai tehniskajiem rādītājiem. Ņemot vērā kriptovalūtu tirgu nepastāvīgo un bieži vien neparedzamo raksturu, teorija liecina, ka cenu izmaiņas lielā mērā nosaka nejauši, neparedzami notikumi.
Tirgotājiem tas nozīmē, ka paļaušanās tikai uz tehnisko analīzi var nebūt pietiekami, lai gūtu panākumus kriptovalūtā. Tā vietā ilgtermiņa domāšanas, fundamentālās analīzes un riska pārvaldības stratēģiju kombinācija var palīdzēt orientēties tirgus sarežģītībā. Lai gan var nebūt iespējams droši paredzēt nākotni, sagatavošanās nenoteiktībai var novest pie apzinātākiem un stratēģiskākiem tirdzniecības lēmumiem.
Sekojiet mūsu oficiālajiem sociālajiem kanāliem: